Ypsario

Obiective turistice

Re: Ypsario

Mesaj necititde alexgeogabriel » Sâm Iun 01, 2019 6:42 am

@ demential, Unde era stricat drumul de nu ai mai putut avansa?
alexgeogabriel
 
Mesaje: 112
Membru din: Lun Apr 24, 2017 10:25 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 231 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Iun 01, 2019 9:13 am

alexgeogabriel scrie:@ demential, Unde era stricat drumul de nu ai mai putut avansa?
De regula porțiunea cea mai "rea"ă drumului e la cca 1km de la trița, dar nu e asa de rupt incat sa nu poti trece. Văd că mulți au întâmpinat dificultăți cea ce ma face sa gandesc ca abordați greșit situația. Când întâlniți o porțiune mai ridicată a drumului nu o luati între roti ci treceți cu rotile din stanga sau dreapta peste obstacolul respectiv. Când întâlniți șleauri nu mergeți cu rotile pe ele ci treceți cu rotile pe creastă. Sper ca am fost destul de clar. E dimineața după o noapte scurta si ceva alcool, asa ca cer putina înțelegere pt exprimare. Baftă

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde sad » Lun Iun 03, 2019 2:08 pm

De acord cu colegul de mai sus. Noi am urcat cu un Insignia break cu jante pe 18 si balon de 40 , deci se poate fara probleme daca ai minime cunostinte de conducere "off-road". Pe langa problema garzii la sol (care a pus cateva probleme - am zgariat "fusta" de sub bara fata nitel) cele mai multe probleme au fost cu lungimea masinii si trebuia gandit putin mai mult cum trec pe diagonala peste bolovani/rape/creste astfel incat sa nu dau cu burta. Ca si sfat : mai bine cu masina altuia (a.k.a. de inchiriat) decat a ta :roll:
sad
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:40 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 102 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iun 03, 2019 4:43 pm

sad scrie:De acord cu colegul de mai sus. Noi am urcat cu un Insignia break cu jante pe 18 si balon de 40 , deci se poate fara probleme daca ai minime cunostinte de conducere "off-road". Pe langa problema garzii la sol (care a pus cateva probleme - am zgariat "fusta" de sub bara fata nitel) cele mai multe probleme au fost cu lungimea masinii si trebuia gandit putin mai mult cum trec pe diagonala peste bolovani/rape/creste astfel incat sa nu dau cu burta. Ca si sfat : mai bine cu masina altuia (a.k.a. de inchiriat) decat a ta :roll:
Asta cu ampatamentul mare e o problemă ceva mai delicata. La o astfel de masina de regula si consolele față/spate sunt mai mari si ridica probleme in plus, dar cu putină experiență se rezolvă. Asa cum bine spui, abordez mai pe diagonala si esti f atent cum pozitionezi masina față de obstacol. In situatia descrisă de tine am fost cu un A6 dar am urcat. Baftă si nu vă mai speriați ca drumul nu e asa greu daca aveti ceva experiență si sunteti atenți.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde demential » Mie Iun 05, 2019 2:12 pm

sad scrie:De acord cu colegul de mai sus. Noi am urcat cu un Insignia break cu jante pe 18 si balon de 40 , deci se poate fara probleme daca ai minime cunostinte de conducere "off-road". Pe langa problema garzii la sol (care a pus cateva probleme - am zgariat "fusta" de sub bara fata nitel) cele mai multe probleme au fost cu lungimea masinii si trebuia gandit putin mai mult cum trec pe diagonala peste bolovani/rape/creste astfel incat sa nu dau cu burta. Ca si sfat : mai bine cu masina altuia (a.k.a. de inchiriat) decat a ta :roll:

cand ai trecut? ziua-luna-anul.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde demential » Mie Iun 05, 2019 8:55 pm

Uite cam pe aici am ramas cu masina, 2 trotinete si 1 mavic air :D
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde sad » Joi Iun 06, 2019 10:25 am

demential scrie:
sad scrie:De acord cu colegul de mai sus. Noi am urcat cu un Insignia break cu jante pe 18 si balon de 40 , deci se poate fara probleme daca ai minime cunostinte de conducere "off-road". Pe langa problema garzii la sol (care a pus cateva probleme - am zgariat "fusta" de sub bara fata nitel) cele mai multe probleme au fost cu lungimea masinii si trebuia gandit putin mai mult cum trec pe diagonala peste bolovani/rape/creste astfel incat sa nu dau cu burta. Ca si sfat : mai bine cu masina altuia (a.k.a. de inchiriat) decat a ta :roll:

cand ai trecut? ziua-luna-anul.

August 2016, nu mai stiu ziua exact. Pot sa caut poze / video de pe drum. Oricum arata similar cu ce s-a vazut pe aici.
sad
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:40 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 102 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde demential » Joi Iun 06, 2019 11:36 am

sad scrie:
demential scrie:
sad scrie:De acord cu colegul de mai sus. Noi am urcat cu un Insignia break cu jante pe 18 si balon de 40 , deci se poate fara probleme daca ai minime cunostinte de conducere "off-road". Pe langa problema garzii la sol (care a pus cateva probleme - am zgariat "fusta" de sub bara fata nitel) cele mai multe probleme au fost cu lungimea masinii si trebuia gandit putin mai mult cum trec pe diagonala peste bolovani/rape/creste astfel incat sa nu dau cu burta. Ca si sfat : mai bine cu masina altuia (a.k.a. de inchiriat) decat a ta :roll:

cand ai trecut? ziua-luna-anul.

August 2016, nu mai stiu ziua exact. Pot sa caut poze / video de pe drum. Oricum arata similar cu ce s-a vazut pe aici.

Pai da, atunci era drumul BUN, batatorit :)
Dar in aprilie/mai 2019, cand spun ca n-am putut cu Opel, pai n-am putut :D
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde sad » Sâm Iun 08, 2019 11:03 pm

Tot am inceput discutia macar sa facem dovada ajungerii. Filmuletul este la intoarcere si nu este reprezentativ pentru cum a fost drumul. Am inregistrat o portiune unde era ok, cumva nu am inregistrat cand a fost nevoie sa ma dau jos din masina :)


Si o poza in varf de deal.
In functie de programul de anul asta poate ducem si fetita si revin cu detalii.

Imagine
sad
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mar 10, 2016 1:40 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 102 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Dum Iun 09, 2019 8:03 am

Porțiune de drum unde a coborât soția este cea mai nașpa, tot timpul anului pt ca tot cad bucăți de pietre de pe versantul din dreapta si porțiunea respectivă de drum e acoperită cu pietre mereu. După ce se termină porțiunea respectivă, la prima curbă, mergând în sensul de urcare, primăvara se formeaza un torent ce traversează drumul si care sapa un șănțuleț pe lățimea lui. Nu s a intamplat niciodata să nu l pot traversa cu puțină atenție si abordând l in ștrec. Baftă

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde alexgeogabriel » Mie Iul 03, 2019 7:36 am

Am incercat ieri sa ajung...portiunile din pozele anterioare cu pietre sunt mici copii pe langa zona aceea virajata dintre prima curba la dreapta(dinspre Maries) si foisorul respectiv, ploile din primavara au lasat pietre iesite inafara destul de apropiate si inalte dar cu atentie, treci usor de ele, daca ai mai facut asemenea drumuri, floare la ureche.
Ce am vazut, este ca portiunea cu pietre din pozele de mai sus, nu mai e una ci s-au creat vreo 2-3 zone identice, inainte si dupa portiunea respectiva cu versantul de pe care cad, probabil de la ploi, insa, nimic de netrecut.
Santul respectiv de care mentioneaza damblagiu, e la fel, usor de trecut cu atentie.
Ce m-a dat pe spate...am trecut de partea cu pietricele cazute de versant, apoi de curba aceea la dreapta, treci de santul respectiv, se face o bifurcatie cu un drum in jos in fata ce pare batatorit si in stanga pe unde ar trebui sa urci, o urcare destul de abrupta dar de trecut daca nu ar fi vreo 2-3 santuri pe diagonala in plina urcare :crazy: , destul de adanci si destul de late. Poate le-as fi trecut cu multa atentie dar abia am schimbat amortizoare fata, flanse, bielete, capete de bara si am zis sa nu imi bat joc de banuti.
Nu am mai facut poze, prea nervos ca si cand mi se luase jucaria, am facut o mica editare in maps, din cate vad, zona cu santuri ar trebui sa fie in al doilea cerculet rosu.
Ce mi s-a parut amuzant, am pus si waze pe fundal sa am si o harta acolo...el te duce pe drumul cu cisterna neagra(vede doar 2 drumuri din cele 3) dar avansand pe drumul de langa cisterna, constati ca de fapt acesta este drumul corect, in dreapta fiind un drumulet ce coboara spre nu stiu ce cascada.
Ce-i drept, am tot vazut pe la Giannis vreo 2-3 jeep-uri care s-au tot intors, or fi incercat si acestia sa urce.

Oare tipul de la inchiriere atv-uri din Potos o fi dragut anul acesta? Anul trecut nu te lasa sa mergi cu atv-ul in zonele forestiere Ipsarion/Kastro desi i-am zis ca am fost langa Ipsarion si cu masina personala, mi-a aratat pe harta daca stiu o plaja, ii zic din prima "Salonikios", "a...my friend, you know the island so I don't worry you can not drive atv on each dirty road for any beach, I will only teach how to use atv". Or avea gps pe ele? :thumbup: Desi...mi s-a parut cam instabil pe franare in coborare, cel putin in zona aceea mai abrupta spre Salonikios urmata de urcus plus santurile aferente, adica frana pe spate, frana pe fata, inclusiv frana de motor si tot fugea in jos cu 2 slabanogi :lol:. Mai mare incredere aveam in masina 2*4.

@admin, de ce nu se poate posta de pe telefonul mobil? Primesc o eroare de sql, e valabila de anul trecut.

LE: se pare ca acum am putut posta de pe telefonul mobil doar utilizand un singur cuvant, cumva este vreo limita de caractere pentru Android sau exista vreun server ce nu mai permite postarea dupa ora 21-22?:)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de alexgeogabriel pe Mie Iul 03, 2019 8:08 am, modificat de 2 ori în total.
alexgeogabriel
 
Mesaje: 112
Membru din: Lun Apr 24, 2017 10:25 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 231 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Mie Iul 03, 2019 8:01 am

Bravo maestre! Perseverează si vei ajunge. Cat despre ala cu inchiriatul atv ului, intreaba ce discount iti face daca l închiriezi sa l ti pe terasa la pensiune.
De ce trebuie sa i spui lui pe unde te plimbi tu cu atv ul? Ia l, sui te pe el si da i bătaie! Vorbă multa, sărăcia omului. Baftă

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde florin04 » Mie Iul 03, 2019 8:29 am

M-ar interesa sa stiu daca a ajuns cineva pe jos la Ypsario (fara masina, atv, MB ... doar pe trasee montane... :thumbup:)
Prima data in Thassos (2010) am vazut un anunt in care se organizau astfel de drumetii din zona Golden Beach.
Ceva cam asa: viewtopic.php?f=13&t=40#p2869
Ultima oară modificat de florin04 pe Mie Iul 03, 2019 8:36 am, modificat 1 dată în total.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde alexgeogabriel » Mie Iul 03, 2019 8:33 am

Zici tu sa incerc sa urc din nou?Erau cam aiurea cele 3 cratere, cam de 1 metru fiecare, la o distanta de vreo 2 m.
Da, nu mi-a picat fisa sa ii zic asa...

LE: v-am descoperit eu bug-ul, cand folosesti emoticoanele din site, folosind telefonul, se primeste eroarea din attach.

@florin04, gata, incerci si mai aproape de casa? Se poate urca perpedes din Skala Potamia.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
alexgeogabriel
 
Mesaje: 112
Membru din: Lun Apr 24, 2017 10:25 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 231 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde florin04 » Mie Iul 03, 2019 8:40 am

alexgeogabriel scrie:@florin04, gata, incerci si mai aproape de casa?

Ma gandesc ca in urmatoarea vizita pe insula (daca va exista) sa fac intr-o zi drumetia pe Ypsarion si apoi in restul zilelor... doar sa pescuiesc :mrgreen:
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron