Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Obiective turistice

Snorkeling, scuba diving si water sports in Thassos

Mesaj necititde GrandTour » Vin Ian 17, 2014 11:28 pm

murena 2.jpg
Salut prieteni !
Impins de la spate de ella06 :mrgreen: , deschid un nou subiect, despre snorkelig si scubadiving.
Am facut snorkeling la aproape toate plajele de la nordul insulei la sud, pe partea estica a insulei.
La plaja Thassos am snorkelit la vest de port, chiar langa feriboturi. Intrarea e lina, si apa se adanceste la 6-10 metri la 100 m. de mal. Se pot pedea pestisori si multa vegetatie, fundul marii e nisipos. E placut sa stai si pe mal, sa te odihnesti la umbra maslinilor.
La Golden si Paradise se poate snorkeli in extremitatile plajelor, unde e stancarie. Intre acestea e plaja Kinira, foarte putin populata, dar intrarea e cu pietris, lina, apoi e nisip. Peisajul e frumos, cu insula in fata, e si umbra dupa prinz, dar trebuie sa aveti si niste isolier-uri. Are mare avantaj ca nu e niciodata aglomerata. Se poate campa langa un minimarket dela sosea, ai bera ieftina si rece garantata, ce poate fi servita pe plaja sa pe un balconas de la market, cu o priveliste superba spre mare. Catalin stie !
La Agios Yoannis Luca si Aliki se poate snorkeli, sunt lespezi mari de piatra, dar atentie langa stanci, daca bate vantul mai tare. In plus, nu e bine sa va aventurati la iesirea din cele doua golfuri pt. ca apa se adanceste brusc si iesiti in zona cu vant. Doar una din cele doua caracteristici genereaza uneori curenti marini de suprafata sau care ies la suprafata in acea zona. Forta lor e incredibila si cand realizezi asta panica e ca si instalata. Daca prinzi un curent de apa mai rece, de adancime, pot aparea usor si carcei.
Dar cel mai mult mi-a placut sa ma lansez la snorkelit in Potos de la pontonul plutitor ce aprtine de ALEXANDRA resort. Apa are 6-14 m. adancime si se vad bolovani uriasi, printre care se vad pesti ce vin si din larg, chiar sepii, f. rar murene. Cel mai indicat ar fi aici sa snorkeliti dimineata si/sau seara, atunci vin si alte specii din larg.
Si acum, creme de la creme! Am facut scuba diving organizat de clubul lui Vasilios Vasiliadis, un profesionist desavarsit si un om de mare caracter. Am avut parte si de o instructoare tare draguta (la propriu si la figurat)pe nume Denise, originara din Bucuresti. Am facut scufundari si snorkeling in zona San Andreas, la cativa km. SE de Potos. Denise m-a dus la 10-12 m. adancime, sa vad o murena la ea "acasa". Practic, eram la 1 m de falcile ei. Nu ne-am apropiat mai mult sa n-o deranjam.
Am intalnit si bancuri cu pestisori multicolori crae umblau cu boticurile ca purcelusii daca imprastiam cu mana nisipul de pe fundul marii. Erau obisnuiti cu scafandrii, te urmareau cu atentie pana scormoneai cu mana. In momentul urmator nu-ti mai vedeai mana.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de GrandTour pe Vin Ian 17, 2014 11:50 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
GrandTour
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 13, 2014 2:12 pm
Localitate: Timisoara
Has thanked: 0 time
Been thanked: 25 times

Re: Snorkeling, scuba diving in Thassos

Mesaj necititde GrandTour » Vin Ian 17, 2014 11:48 pm

Je, la adancime.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
GrandTour
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 13, 2014 2:12 pm
Localitate: Timisoara
Has thanked: 0 time
Been thanked: 25 times

Re: Snorkeling, scuba diving in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Mar Ian 28, 2014 9:12 am

O filmare in apa din fata vilei unde am fost cazat. Filmarea e facuta de jumate. Eu nu am rabdare pt asa ceva.Bafta

http://www.vplay.ro/watch/ra6uzrjr/
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Snorkeling, scuba diving in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Feb 01, 2014 6:58 pm

Echipamentul de snorkeling si plaja de langa Giola excelenta pentru snorkereala.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Snorkeling, scuba diving in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Dum Feb 02, 2014 10:08 am

O alta plaja buna de snorkeling e cea de a treia de la Aliki. A botezat-o @valiman, dar am uitat cum. Poate ma ajuta cineva.

20130724_112833.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Snorkeling, scuba diving in Thassos

Mesaj necititde Alinuta » Dum Feb 09, 2014 10:29 pm

damblagiu scrie:O alta plaja buna de snorkeling e cea de a treia de la Aliki. A botezat-o @valiman

Archondissa Beach :thumbup:
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Snorkeling, scuba diving in Thassos

Mesaj necititde damblagiu » Dum Mar 02, 2014 9:35 am

Inspectand fundatia pensiunii in care sunt cazat.

http://www.vplay.ro/watch/ra6uzrjr/
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Echipament de scuba diving / snorkeling

Mesaj necititde florin04 » Mar Mar 04, 2014 4:05 pm

Salut,
imi puteti recomanda un magazin de echipament profesionist de scuba diving / snorkeling (eventual virtual, cu comenzi online)?
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Echipament de scuba diving / snorkeling

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mar 04, 2014 8:35 pm

florin04 scrie:Salut,
imi puteti recomanda un magazin de echipament profesionist de scuba diving / snorkeling (eventual virtual, cu comenzi online)?


Pt. snorkeling ai incredere in Decahtlon
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Echipament de scuba diving / snorkeling

Mesaj necititde eugenm » Joi Mar 06, 2014 9:51 pm

florin04 scrie:Salut,
imi puteti recomanda un magazin de echipament profesionist de scuba diving / snorkeling (eventual virtual, cu comenzi online)?


Seara buna Florin,
Am cumparat de la familia Ramiro : xsport.ro (este OK) ;
Am mai cumparat si de la Adrian Bercea : mascufund.ro (la fel de OK) ;

Toti sunt oameni pasionati si echipamentele sunt de top !

Daca nu sunt indiscret, este ceva ce in mod particular te intereseaza ?
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Echipament de scuba diving / snorkeling

Mesaj necititde florin04 » Vin Mar 07, 2014 9:23 pm

Multumesc Eugen si Damblagiu!
Caut lentile corectoare de vedere pentru masca de snorkeling.
Am gasit ceva pe xsport.ro, sa vedem daca se potrivesc la masca pe care o am deja, alminteri va trebui sa cumpar si o masca.
Bafta!
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Echipament de scuba diving / snorkeling

Mesaj necititde eugenm » Vin Mar 07, 2014 9:48 pm

Florin, cand merg la Londra, intotdeauna fac o vizita la http://www.oceanleisure.co.uk

Incearca sa ii contactezi, se pricep bine la masti cu lentile corectoare ... Le trimiti 'reteta' si iti fac la comanda !
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Snorkeling, scuba diving in Thassos

Mesaj necititde stroeee » Lun Mar 10, 2014 5:17 pm

Bine v-am regasit !

Thassos este si va ramane un loc special, tocmai pentru ca aici am incercat pt prima ( si nu ultima oara ) scuba diving. Experienta a fost... wow :o A fost cel mai inedit cadou care mi-a fost facut :D Eu am fost cu cei de la Vasiliadis Diving Club din Potos ( https://www.facebook.com/vasilis.vasiliadis.961?fref=ts ). A fost 45 de euro de persoana si a inclus pregatirea de dinainte ( ti se face instructajul ), echipamentul ( noi am avut 2 costume pt ca apa era destul de rece la -12 metri in primele zile ale lunii Iunie ), am stat aproximativ 30 de minute, ni s-au facut multe poze + filmari. Daca aveti un stick la voi, il puteti da si peste cateva ore puteti reveni pt a va puteti minuna de poze :D Eu zic ca merita experienta ! Nu aveti de ce sa va fie frica ( recunosc ca la inceput am avut un mic atac de panica, pana m-am obisnuit cu respiratul sub apa ), dar Vasilis s-a ocupat excelent de mine ! Are vreo 20 de ani experienta in asa ceva. Si unde mai puneti ca vi se da si o diploma recunoscuta international :) La 5 scufundari, obtineti titlul de Open Water si puteti face scuba singuri, fara instructor :) Pun un link de pe youtube cu unul din filmulete ( app, am vazut si o caracatica, in toata splendoarea ei )
Snorkeling am incercat cam peste tot unde am vazut apa limpede.

http://www.youtube.com/watch?v=3vFEWc77 ... e=youtu.be
stroeee
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Mar 10, 2014 1:10 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 31 times

Re: Snorkeling, scuba diving in Thassos

Mesaj necititde AlinE » Lun Mar 17, 2014 7:09 pm

stroeee te tineau 3 oameni sa nu iesi la suprafata?
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Snorkeling, scuba diving in Thassos

Mesaj necititde Alinuta » Lun Mar 17, 2014 8:43 pm

Snorkeling la Atspas Beach: :D
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Următorul

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori