Lumea Cafelei

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde damblagiu » Mar Noi 26, 2019 7:38 pm

Tabby scrie:
Mai exact ,marca/poza :D ?!?
Când ajung în supermarket poză. După ce desfac pachetul o pun in cutie etanșă, așa că nu mai am ambalaj. De păstrat o păstrez in frigider.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde damblagiu » Mar Noi 26, 2019 9:33 pm

Rog moderatorul băutor de cafea la filtru sa mi corecteze la postarea #89 in loc de plângarești, pângârești. Merci
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde damblagiu » Mie Dec 11, 2019 10:48 am

Brusc si fără să realizez rămăsei fără cafea. Dădui o fugă la cel mai apropiat hipermarket sa mi refac provizia. Nu aveau preferata mea, dar aveau pachetul negru de la tchibo care urmează pe lista preferințelor. Ochii imi căzură pe pachetul din poza si curiozitatea mă faci să l aleg. Bunicel. Nota 8 după mine. Poate prețul cam mare, 26 lei 1/2kg. Per ansamblu, în lipsa de celelalte două preferințe, merge.
ImagineImagine
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde teo » Dum Apr 19, 2020 3:19 pm

harem_passalaqua.jpeg

Harem, flagship-ul napoletanilor de la Passalaqua. Asta este varianta pentru moka.
Pe drept considerată cea mai bună cafea napoletană.
Are în ea minim 5% de arabica Jamaica Blue Mountain.
Cafeaua am găsit-o, surprinzător, la un preț foarte-foarte bun, într-un magazin online din România.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde damblagiu » Vin Apr 24, 2020 12:13 pm

Am terminat cafeaua și dimineață mi-a fost lene să ies din casă, așa că am improvizat. Am căutat și am găsit prin dulap pachetul ăsta.

20200424_130530.jpg

Nu e buna, după gustul meu, dar nici rea.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde teo » Mie Dec 09, 2020 8:23 pm

Am o moka pot de vreo 50 și ceva de ani.
Mai bătrână decât mine.
E modelul ăla mare de 6 cești, vechi, din aluminiu.
Am crescut cu ea, cu cafea sau cu cicoare pe post de înlocuitor, dar am iubit mereu mirosul ăla de dimineață care-l oferea.
Nu am mai folosit-o de vreo 22-23 de ani, înainte să mă însor.
Când m-am însurat am primit cadou un aparat de espresso.
20 de ani cafetiera moka a stat ascunsă într-un sertar din dulap și-a ruginit.
Anul trecut, eram la mama la masa de Crăciun. După mâncare am băut cafea la moka pot.
Momentul ăla mi-a declanșat amintiri astfel că a doua zi, la deschiderea mall-urilor am fost să-mi cumpăr un moka pot.
De inox de data asta, compatibil cu plita cu inducție. Și două. Una și de 4 cafele!
A trecut un an de atunci. Am dus în garaj espressoarele(aveam trei!) și-am rămas fidel moka pot-ului.
Mirosul cafelei de dimineața ieșit din moka pot este de neegalat.
Și-am devenit și addicted la anumite mărci de cafea.

Top 3:
1. Harem - Passalaqua și JaBlMo de la Gopion
2. 12 Grand Cru - Bazzara și Evoluzione by Musetti
3. Gentile by Agust și Soave by New York
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde damblagiu » Joi Ian 21, 2021 7:09 pm

Asa cum zisei colea, viewtopic.php?f=44&t=178&p=84951#p84951 imi preparai cafeaua de seara.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde Tabby » Joi Ian 21, 2021 8:26 pm

damblagiu scrie:...imi preparai cafeaua de seara.


Doamne iartă-mă , păi dacă bei cafea la ora asta mai dormi noaptea ?!? :o
Primul lucru pe care am învățat să îl fac, cam pe la 9 ani se întâmpla asta, a fost cafeaua , la ibric , e drept. La noi in Moldova nu existau acum jde zeci de ani ,nu zic câți :D mocca pot -uri dintr-acelea ca la @teo. Așa am învățat să fac cafea de mică ,frumos, cu caimac, servită în ceșcuțe mici de porțelan .
Într-un cuvânt ador cafeaua ,nu pot trăi fără ea , dar, dacă aș bea-o după ora 17 , ce am eu insomnii ,noapte albă ar fi. :!:
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5675 times
Been thanked: 4603 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde teo » Vin Ian 22, 2021 2:18 pm

Tabby scrie:Într-un cuvânt ador cafeaua ,nu pot trăi fără ea , dar, dacă aș bea-o după ora 17 , ce am eu insomnii ,noapte albă ar fi. :!:


bea doar arabica(de bună calitate) făcută la espressor sau moka-pot și să vezi cum n-ai probleme cu somnul :D
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde Tabby » Vin Ian 22, 2021 5:31 pm

teo scrie:...
bea doar arabica(de bună calitate) făcută la espressor sau moka-pot și să vezi cum n-ai probleme cu somnul :D

So , am două nelămuriri :

1.beau cafea numai la espressor, din boabe pe care eu le râșnesc, zic de oarece calitate :think: , așa că , recomandă-mi și mie o arabica de care zici tu și de unde o pot achiziționa ( magazin online, site ..etc)
2. "Moka pot" presupun că numești "instrumentul" din foto ,nu ?
Ei bine, am fost disperată să am unul original, după ce am intrat în posesia lui îl țin pe post de accesoriu in bucătăria mea utilată :lolno: nu îmi place cafeaua la el deloc, chestie de gust ,clar ...mi se pare cumplit de tare :angel:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5675 times
Been thanked: 4603 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde teo » Vin Ian 22, 2021 7:00 pm

Tabby scrie:
teo scrie:...
bea doar arabica(de bună calitate) făcută la espressor sau moka-pot și să vezi cum n-ai probleme cu somnul :D

So , am două nelămuriri :

1.beau cafea numai la espressor, din boabe pe care eu le râșnesc, zic de oarece calitate :think: , așa că , recomandă-mi și mie o arabica de care zici tu și de unde o pot achiziționa ( magazin online, site ..etc)
2. "Moka pot" presupun că numești "instrumentul" din foto ,nu ?
Ei bine, am fost disperată să am unul original, după ce am intrat în posesia lui îl țin pe post de accesoriu in bucătăria mea utilată :lolno: nu îmi place cafeaua la el deloc, chestie de gust ,clar ...mi se pare cumplit de tare :angel:


1.Frau, arabica e arabica. Important e ca pe pachet să scrie că-i arabica "hunder prozent!".
2.Ai un Bialetti, adică un original nu un rahat, vraja mării mamaia 1986-> deci nu te poți plânge :D
Nu-l speli(Duamne'ferește!!!!) cu detergent(blasfemie!), cafeaua trebuie să fie râșnită tip moka nu espresso sau filtru....nu mai intru în amănunte gen temperatura apei :D .... apa se pune până sub valvă, în momentul în care "fluieră" l-ai luat de pe foc ......e ca o artă :lol:
3. Frau, cafeaua la espressor sau mokapot e muuuult mai slabă decât o turcească sau un fitru american. O cafea făcută la espressor sau mokapot "scoate" din cafea aroma în timp ce "turceasca" sau "filtru" scoate tăria
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde Tabby » Vin Ian 22, 2021 8:54 pm

teo scrie:1.Frau, arabica e arabica. Important e ca pe pachet să scrie că-i arabica "hunder prozent!".
2.Ai un Bialetti, adică un original nu un rahat, vraja mării mamaia 1986-> deci nu te poți plânge :D
Nu-l speli(Duamne'ferește!!!!) cu detergent(blasfemie!), cafeaua trebuie să fie râșnită tip moka nu espresso sau filtru....nu mai intru în amănunte gen temperatura apei :D .... apa se pune până sub valvă, în momentul în care "fluieră" l-ai luat de pe foc ......e ca o artă :lol:
3. Frau, cafeaua la espressor sau mokapot e muuuult mai slabă decât o turcească sau un fitru american. O cafea făcută la espressor sau mokapot "scoate" din cafea aroma în timp ce "turceasca" sau "filtru" scoate tăria

Mă gândeam că mâine dimineață la prima oră pun Bialettili :D iar în funcțiune dar am constatat că nu am cafea râșnită tip moka , habar nu am cum e asta , mă apuc acum să caut tutoriale poate mă luminez :crazy: înseamnă că de asta nu mi-o fi plăcut gustul?! Și mai trebuie să mă uit pe toate pungile de cafea din dotare ce scrie ,eu știu că iau pentru espressor ,o anumită marcă italienească boabe! Deci,am de treabă ...restul detaliilor tehnice îți dai seama că le-am studiat în cele 3-4 tentative de ale mele de a mă obișnui cu aparatul minune! Și asta la indicațiile fiică-mi care în primii ei ani in Shanghai a avut coleg de apartament un "italiano vero" și de atunci numai la moka pot face cafea.
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5675 times
Been thanked: 4603 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde teo » Vin Ian 22, 2021 10:09 pm

Tabby scrie:Mă gândeam că mâine dimineață la prima oră pun Bialettili :D iar în funcțiune dar am constatat că nu am cafea râșnită tip moka , habar nu am cum e asta , mă apuc acum să caut tutoriale poate mă luminez :crazy: înseamnă că de asta nu mi-o fi plăcut gustul?!

moka este o idee râșnită mai mare decât espresso. teoretic merge și râșnită espresso, ideea este să nu o presezi de loc.
Tabby scrie:o anumită marcă italienească boabe

dacă e aia ce începe cu L e ca parizerul.e bun doar cu muștar :D
găsești diverse arabica, foarte bune, cam la aceleași prețuri cu L. mie îmi plac cele cu prăjire napoli style
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde Tabby » Vin Ian 22, 2021 10:28 pm

:lol: eram in plin proces de documentare și am descoperit niste șmecherii sau mai exact subtilități ca să mă exprim elegant , inclusiv cum trebuie să fie râșnită cafeaua , exact ce spuneai și tu, când mai exact tb să o iei de pe foc, cum e cu temperatura apei, suprafața de aderență etc. ....complicat dom'le !
La Saeco învârt butonul și mă uit ce frumos și spumos iese espresso-ul meu, dar nu mă las tot învăț eu tehnica și la hotpot adică Moka pot :D
Cat despre L da, ea e :lol: , dar să știi că e din cea cu aproape două 00/kg nu chiar aiureală.

Danke schoen pentru sfaturi ,caut și ce zici tu(marca de cafea)...ți-am mai văzut eu recomandările și pe Insta și aici :thumbup:
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5675 times
Been thanked: 4603 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde Tabby » Sâm Ian 23, 2021 3:20 pm

Deci, un nou review pe tema cafelei la Moka pot :lolno:

După cred, 2 ani , am făcut o cafea la ea pe care a beau acum la ora 15 ..să vedem ce efect va avea . Mulți ani am băut 2 cafele /zi :una la prima oră , să meargă toate ședințele strună apoi la ora 14 urma cea de a doua...am renunțat la cea din urmă ,deși o bună perioadă din viață a fost cafeaua care îmi plăcea să o povestesc împreună cu o persoană trecută la capitolul istorie ...
Să revenim la gustul cafelei , e clar că trebuie încă exercițiu cu acest mic aparat și cum arta in general face parte dintre pasiunile mele voi persevera .
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5675 times
Been thanked: 4603 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori


cron