UBER VERSUS TAXI

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde gabriel » Mie Apr 12, 2017 2:50 pm

damblagiu scrie:
gabriel scrie:si nici nu am avut cash la mine :crazy:


Si ce ai facut, ai platit in natura?

nu trebuie sa ai cash pentru ca iti ia banii de pe card :wtf:
uber nu accepta plata cash...
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde damblagiu » Mie Apr 12, 2017 3:02 pm

gabriel scrie:Si ce ai facut, ai platit in natura?

nu trebuie sa ai cash pentru ca iti ia banii de pe card :wtf:
uber nu accepta plata cash...[/quote]

M-am linistit. Bai, ce ma spariasem!! Tocmai vroiam sa incep sa umblu si eu cu ei. Cand am citit postarea ta anterioara m-am speriat rau. Mi-am zis, Doamne, in ce intru!? Acu' m-am linistit si am sa-i folosesc si eu.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde gabriel » Mie Apr 12, 2017 3:06 pm

damblagiu scrie:M-am linistit. Bai, ce ma spariasem!! Tocmai vroiam sa incep sa umblu si eu cu ei. Cand am citit postarea ta anterioara m-am speriat rau. Mi-am zis, Doamne, in ce intru!? Acu' m-am linistit si am sa-i folosesc si eu.
[/quote]
pana la tine la tara mai platesti o taxa de 10 lei in plus fata de tariful /km pentru ca locatia este dupa ocolitoarea Bucurestiului :wave:
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde damblagiu » Mie Apr 12, 2017 3:27 pm

gabriel scrie:pana la tine la tara mai platesti o taxa de 10 lei in plus fata de tariful /km pentru ca locatia este dupa ocolitoarea Bucurestiului :wave:


Pai problema mea nu era cat ci cum platesc. A fost o neantelegere. Acum m-am lamurit.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde April » Mie Apr 12, 2017 5:34 pm

Nu folosesc Uber.
Pe facebook, o persoana pe care o cunosc bine, a relatat in 3 aprilie, ce i s-a intamplat. Nu este poveste de tipul celor care circula "folclor urban", postare sau email viral. Copiez aici, inclusiv o parte din comentarii:

"Daca folositi UBER verificati- va contul de e-mail si contul bancar din care efectuati platile.
Astazi la ora 17:50 stateam linistita acasa la mine, in Bucuresti, cu prietena tableta, cand m-am gandit sa ma uit la e-mail. Uber imi multumea pentru cursa efectuata cu el astazi, incheiata la 17:16 minute, la Moscova. De plata 535 ruble adica in lei 40,83 lei. Am sunat la banca, am blocat cardul si l-am si anulat. Daca nu faceam asta poate dadeam ceva ture prin Moscova, la noapte si terminam toti banii din cont. Suma e blocata de uber.russia si daca o cere comerciantul banca a spus ca o va da.Maine dimineata ma duc sa depun un aviz de refuz de plata dar birocratia e mare si nu cred sa am succes. Cu greu am gasit cum pot depune plangere la Uber."

Comentarii:
o fi uber sau cineva se dă cu taxiul pe banii tăi?

Uber este, am intrat pe cont si am regasit pozitia creata de uber.russia

nu asta întreb. întreb dacă nu cumva cineva ți-a spart contul bancar și se dă pe uber. caz în care uber nu are nicio vină. nu vreau să-i scuz, observ doar că sînt două situații foarte diferite.

Da. Dar nu luau doar 40 de lei. Si contul uber arata plimbarea mea de la Moscova. Parol insa, sunt acasa in Bucuresti.
a fel de bine te poți întreba de ce Uber nu te-a dus de la Moscova la Vladivostok, sau măcar pînă la Soci. bine că ai anulat cardul, dar asta nu exclude faptul că ai undeva o vulnerabilitate la plata de pe telefon.

dacă nu plătești nimic de pe telefon, avertizează banca că nu plătești nimic de pe telefon. dezinstalează aplicația, dacă ai cumva. nu există anti-nimic la îndemînă, asta dacă nu cumva vrei să faci din protecția telefonului o activitate în sine
Pacat de Uber, acum nu ii voi mai folosi. Mi se pare neglijenta in securitatea bazei lor de date.

Imi pare rau pt cele intamplate dar am si o nelamurire: de ce banca nu opreste tranzactia, eu asta nu inteleg ...

vezi, cine va pune sa folositi serviciile astea occidentale...masini noi, plata prin card, comanda online, etc. folositi taximetria clasica: soferi obraznici, coada la comenzi, preturi rotunjite, etc

Ei spun ca am dat contul benevol catre uber. Asa este. Pentru a refuza plata ar trebui sa demonstrez ca nu m-am plimbat eu cu taxiul sau vreun cunoscut de-al meu, la Moscova. Asa ca m-au sfatuit sa depun un aviz refuz de plata si sa reclam la comerciant. Adica hotul cu un pacat si pagubitul cu 100. L-am luat si eu la intrebari pe cel de la telefon cum pot sa stea impasibili cand vad ca esti furat, dar atat m-am inteles cu el. Vad ce fac maine
Manevra imi este clara acum.
A spart contul meu de Uber. Cum, asta nu stiu.
A sters numarul meu de telefon! Profilul meu nu mai are nr. meu de telefon ci alt numar. Probabil e o cartela prepay.
A pus o adresa de domiciliu formata din caractere fara nici un sens. A instalat aplicatia si a chemat Uber.
Vina este a Uber ca nu isi protejeaza datele de cont pentru utilizatori.

qed sau voala, deși chiar nu-mi place să am dreptate în situații tîmpite. vina e a lui Uber, dar lumea de azi e așa cum e și trebuie să fim și noi mai atenți și să tragem concluzii din ce au pățit alții, cum ar fi Sony sau Ashley Madison. nu știu dacă nu oferă 2-factor, dacă tu ai folosit toate facilitățile lor sau dacă ți-ai lăsat pur și simplu terminalele insuficient protejate.
noul Kaspersky, pt calculator are si aplicatie de monitorizare a tranzactiilor bancare (este enervanta, dar poate eficienta). Pentru uz al aplicatiei direct de pe telefon, din nefericire, nu stiu daca exista AV sau ceva de genul care poate proteja.

Am de 1 an instalat Safe Money de la Kaspersky. Doar cu aplicatia lucrez.
Conectarea pe acest e-mail se face prin SMS. Cred ca au spart baza de date a Uber.
............
Uber episodul 2.
3.04.3017, ora 18:00 cardul meu declarat la contul de uber era anulat.
Plimbaretul moscovit a plecat din nou in cursa la 19, de data asta a mers mai mult, adica peste 1700 de ruble (in jur de vreo 140-150 de lei). Bancaa dat reject la solicitarea de plata asa ca am scapat. Individul era pus pe plimbare aseara, si nu oricum, pe banii mei.

Am dezactivat contul Uber si le-am scris o sesizare urmand procedura lor de reclamatii. Pana acum nimeni nu m-a contactat. Nu gasesc alta metoda de contact in afara de e-mail sau formulare online, ceea ce nu imi place. Ii credeam firma serioasa dar sunt o mare deziluzie.

Comentarii:
bine ca ai scapat! probleme de genul asta cu platile electronice asazis sigure ne vor ocupa din ce in ce mai mult in anii viitori. spre deosebire de banii cash, din care nu ti se poate lua decat ce ai la tine, metodele noi de furt te lasa sarac si cu datorii.

Nu e chiar asa cu cardurile . Singurul dezavantaj este ca durează e adevărat dar se rezolva în favoarea clientului în 99% din cazuri.Eu am avut o problema similară cu card în vacanta , închiriat mașina în Portugalia, apoi am văzut că am început să-mi cumpăr bilete la meciurile lui Benefica , filme, muzică. Am dat refuza de plata si în două luni mi-am recuperat toate sumele integral. Sistemul bancar e adaptat la aceste situații doar ca trebuie sa depui plângerile.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde gabriel » Mie Apr 12, 2017 5:42 pm

Mda...sunt multe atacuri la UBER cele mai multe facute de companiile de taxi, nu stiu ce sa spun, poate e adevarat, poate nu, cert este ca eu il folosec din 2015 de cand e in Romania si nu am patit asa ceva, mie mi se pare foarte ciudat, daca era sparta baza de date o pateau mai multi, daca e adevarat e ghinion pur...eu nu cred oricum pentru ca o folosesc de prea mult timp, in Bucuresti au ajuns sa il foloseasca 300.000 de utilizatori...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde gabriel » Mie Apr 12, 2017 5:49 pm

in plus e la mintea cocosului sau al gainii ca pentru plati online sau alte plati cu cardul ai un card separat de cel cu salariul sau mica avere de care dispune fiecare, mare prostie :crazy:
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde April » Mar Apr 25, 2017 10:49 am

Actiune si reactiune :mrgreen:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde demential » Mar Apr 25, 2017 10:59 am

Folosesc Uber nu de mult, de prin decembrie 2015, motivat de o oferta de la ING - prima cursa gratis, gen.
Nu mult, nu des: cateva sute (poate mii) de curse in nici 2 ani.
2-3 masini murdarele (dar mult mai curate decat oricare taxi cu care am mers vreodata - si am mers cu multe taxiuri, avand in vedere ca nu am carnet).
99.9% dintre soferi sunt educati, civilizati, vorbareti doar daca tu ii provoci. Spaga nu accepta ca nu au voie.
Niciodata nu am avut probleme legate de plata cu cardul - mereu au fost corecti.
Atentie insa la cursele cu tarif dinamic (tariful normal x 2...) ca te jupoaie pe distante mari.
Concluzia: Uber este peste taxi la orice capitol :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde gabriel » Mie Apr 26, 2017 8:51 pm

Taximetristii_din_Capitala_protesteaza_azi_impotriva_inmultirii_necontrolate_a_strazilor_in_oras.
• A fost cel mai scump protest organizat vreodată de George Soros, că pentru 50 de lei nici un taximetrist n-a acceptat să meargă în Piața Victoriei;
• Piața Victoriei a arătat în timpul protestului exact ca Splaiul Independenței, la barieră, la 2 noaptea: sute de taxiuri, dar nici unul dispus să accepte o cursă;
• Scandările taximetriștilor au fost extrem de spectaculoase, că nimeni nu înjură ca ei;
• 90% din Loganurile produse în 2004 au fost prezente în Piaţa Victoriei;
• Cele peste 1.000 de taxiuri aveau în total 3 RCA-uri valabile şi un ITP făcut pe bune;
• De data asta s-a întâmplat invers: le-au strigat cei din Palatul Victoria protestatarilor ”Hoții! Hoții!”
• Pe RTV și Antena 3 s-a scris pe burtiere că taximetriștii s-au adunat la Palatul Victoria ca să ceară grațierea corupților;
• Pentru că au stat câteva ore pe bară, unii taximetriști se vor vedea nevoiți diseară să accepte și curse de 10-15 lei, nu doar de 50 de lei, că altfel nu fac planul;
• În timpul protestului, în Piața Victoriei au fost mai mulți maneliști pe metru pătrat decât în Strehaia sau Craiova;
• Inspirați de protestele din iarnă, taximetriștii au scris un imens #rezist din coji de semințe.
Sursa: Times New Roman
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde damblagiu » Lun Dec 31, 2018 2:08 pm

Care mă ajutați cu un răspuns!? La uber se poate plati cu numerar? Merci.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde Nisip » Lun Dec 31, 2018 9:33 pm

Nu, doar cu cardul atasat in aplicatie.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nisip
 
Mesaje: 34
Membru din: Joi Iun 23, 2016 12:30 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 77 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde gabriel » Dum Mar 15, 2020 10:45 am

damblagiu scrie:Care mă ajutați cu un răspuns!? La uber se poate plati cu numerar? Merci.

Trimis folosind Tapatalk

Da, se poate
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde damblagiu » Dum Mar 15, 2020 3:14 pm

gabriel scrie:Da, se poate


Gabi, intrebarea am pus o in 2018 :lol: :lol: :lol: Intre timp mi am facut cont si am folosit de f multe ori Uber ul. Cardul e necesar doar la prima cursa dupa ce ai activat aplicatia.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: UBER VERSUS TAXI

Mesaj necititde gabriel » Vin Mar 20, 2020 10:31 pm

:lolno: :lolno: :lolno:
damblagiu scrie:
gabriel scrie:Da, se poate


Gabi, intrebarea am pus o in 2018 :lol: :lol: :lol: Intre timp mi am facut cont si am folosit de f multe ori Uber ul. Cardul e necesar doar la prima cursa dupa ce ai activat aplicatia.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori