Banci

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Re: Banci

Mesaj necititde demential » Mie Feb 27, 2019 1:48 pm

Bosley scrie:
demential scrie:Va zic doar ca parca ieri dimineata puteam sa cumpar euro/usd mai ieftin decat cursul BNR :D

E o impresie falsa. Daca vrei iti explic mai multe in privat. Teoretic schimbi la cursul BNR plus un mic comision (mai mic decat la orice banca comerciala, posibil mai mare decat la unele case de schimb valutar). Asta doar in cursul saptamanii, nu in weekend.

:) Nu e chiar impresie falsa :)
E o fericita realitate :)
Ca de exemplu daca azi era 4.76 euro la BNR (cursul de ieri dupa ora 13:00), dimineata puteai sa cumperi euro cu 4.74 prin Revolut. Asa ca PRACTIC, imi sustin constantarea :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Banci

Mesaj necititde Bosley » Mie Feb 27, 2019 3:39 pm

demential scrie:
Bosley scrie:
demential scrie:Va zic doar ca parca ieri dimineata puteam sa cumpar euro/usd mai ieftin decat cursul BNR :D

E o impresie falsa. Daca vrei iti explic mai multe in privat. Teoretic schimbi la cursul BNR plus un mic comision (mai mic decat la orice banca comerciala, posibil mai mare decat la unele case de schimb valutar). Asta doar in cursul saptamanii, nu in weekend.

:) Nu e chiar impresie falsa :)
E o fericita realitate :)
Ca de exemplu daca azi era 4.76 euro la BNR (cursul de ieri dupa ora 13:00), dimineata puteai sa cumperi euro cu 4.74 prin Revolut. Asa ca PRACTIC, imi sustin constantarea :)

Cred ca vb de cursul la care poti sa vinzi.
Incearca tranzactia inversa si vezi cat it da.
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Banci

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Mai 24, 2019 5:20 pm

Am primit mesaj de la ING, din cauză de mentenanță în noaptea asta nu vor funcționa tranzacțiile cu cardul, începînd cu ora 20
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Banci

Mesaj necititde April » Vin Mai 24, 2019 7:44 pm

Si la BCR au afisat un mesaj de mentenanata- daca te loghezi.
Sunt din ce in ce mai nemultumita de serviciile bancilor.
Depozitele au devenit mancatoare de dobanda, BRD-ul si Unicredit - ul au scurtat programul si au introdus pauza de pranz, BCR, BT au redus numarul de persoane ce deservesc clientii.
:thumbdown:
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Banci

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mai 24, 2019 7:52 pm

April scrie:Si la BCR au afisat un mesaj de mentenanata- daca te loghezi.
Sunt din ce in ce mai nemultumita de serviciile bancilor.
Depozitele au devenit mancatoare de dobanda, BRD-ul si Unicredit - ul au scurtat programul si au introdus pauza de pranz, BCR, BT au redus numarul de persoane ce deservesc clientii.
Muie psd, dragnea, veorica, vâlcov, etc. Uniți vom învinge!
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Banci

Mesaj necititde headphones » Mie Mai 29, 2019 3:17 pm

Vad ca se discuta de Revolut pe aici.

A folosit pana cum cineva Revolut in Grecia/Thassos? Ma intereseaza daca sunt ATM-uri in zona Thassos ce elibereaza cash fara taxa de 2-3€ numita "access fee" pusa de majoritatea bancilor la sfarsitul anului trecut/ inceputul anului 2019.

Din ce am citit pe internet era Alpha Bank si Piraeus, dar au inceput si astea sa puna taxa de acces la banii tai. Cica ar mai fi Attica Bank si cateva sucursale regionale prin Creta.

Attica Bank vad ca are o sucursala pe drum spre Thassos in Komotini, si mai are una in Xanthi. Nasol ca nu exista banca asta si undeva pe insula Thassos, ca mi-e cam tarsa sa scot toti banii de vacanta cash, si apoi sa ii las in camera de hotel sau sa merg la plaja cu ei dupa mine.

Cat despre platile cu cardul, am vazut ca nu prea se practica in Thassos...

P.S. Am banii de vacanta in EUR pe carduri de Monese, N26, Transferwise, Revolut si voi folosi si Curve.

Daca vrea cineva sa testeze unul din ei, da-ti un PM, si va pot ajuta cu invitatie. Primiti si un bonus daca va invit. :D
headphones
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Mai 19, 2018 1:53 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 91 times

Re: Banci

Mesaj necititde Triada » Vin Mai 31, 2019 8:33 am

headphones scrie:Vad ca se discuta de Revolut pe aici.

A folosit pana cum cineva Revolut in Grecia/Thassos? Ma intereseaza daca sunt ATM-uri in zona Thassos ce elibereaza cash fara taxa de 2-3€ numita "access fee" pusa de majoritatea bancilor la sfarsitul anului trecut/ inceputul anului 2019.

Din ce am citit pe internet era Alpha Bank si Piraeus, dar au inceput si astea sa puna taxa de acces la banii tai. Cica ar mai fi Attica Bank si cateva sucursale regionale prin Creta.

Attica Bank vad ca are o sucursala pe drum spre Thassos in Komotini, si mai are una in Xanthi. Nasol ca nu exista banca asta si undeva pe insula Thassos, ca mi-e cam tarsa sa scot toti banii de vacanta cash, si apoi sa ii las in camera de hotel sau sa merg la plaja cu ei dupa mine.

Cat despre platile cu cardul, am vazut ca nu prea se practica in Thassos...

P.S. Am banii de vacanta in EUR pe carduri de Monese, N26, Transferwise, Revolut si voi folosi si Curve.

Daca vrea cineva sa testeze unul din ei, da-ti un PM, si va pot ajuta cu invitatie. Primiti si un bonus daca va invit. :D


Vezi ca au comisoane mari la retragere, toate bancile din Grecia!
Avatar utilizator
Triada
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 12, 2018 5:05 pm
Localitate: Atena
Has thanked: 0 time
Been thanked: 6 times

Re: Banci

Mesaj necititde headphones » Vin Mai 31, 2019 5:29 pm

Mda, am citit asta pe internet. Deocamdata ar avea "access fee" pentru cardurile straine doar Bancile Systemice (Alpha Bank, Eurobank, National Bank, Piraeus Bank), si nu ar fi intalinit la bancile din afara sistemului, ex: Attica Bank.

Am intrat pe un forum grecesc, si cineva imi spune asta::

Now in Greece not accepting cards or not having POS terminal in stores, coffees, restaurants and many others is illegal! Just ask for card payment or don't pay... It doesn't matter if it is in Athens or at a village far away...


Banuiesc ca ar trebui sa fim mai Europeni si noi, si sa insistam sa platim cu cardul, chiar daca grecul vine cu vrajeala, ca e stricat POS-ul sau alte prostii.
headphones
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Mai 19, 2018 1:53 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 91 times

Re: Banci

Mesaj necititde April » Joi Iun 06, 2019 10:52 am

headphones scrie:Mda, am citit asta pe internet. Deocamdata ar avea "access fee" pentru cardurile straine doar Bancile Systemice (Alpha Bank, Eurobank, National Bank, Piraeus Bank), si nu ar fi intalinit la bancile din afara sistemului, ex: Attica Bank.

Am intrat pe un forum grecesc, si cineva imi spune asta:
Now in Greece not accepting cards or not having POS terminal in stores, coffees, restaurants and many others is illegal! Just ask for card payment or don't pay... It doesn't matter if it is in Athens or at a village far away...


Banuiesc ca ar trebui sa fim mai Europeni si noi, si sa insistam sa platim cu cardul, chiar daca grecul vine cu vrajeala, ca e stricat POS-ul sau alte prostii.

Asa e, dar (uneori) cand platesti cash, fara chitanta, iti fac discount TVA-ul ;) sau macar 1/2 din TVA...
Imi spunea un proprietar de cazare, ca sunt turisti care negociaza la sange, sa obtina discount cat mai mare. Iar la final, cer factura... iar discount-ul, patronul il daduse in baza lipsei TVA-ului...
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Banci

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Iun 06, 2019 11:12 am

Eu unul sunt si ingrijorat de tehnologizarea excesiva. Ieri aveam o intalnire, in drum spre metrou am oprit sa-mi scot niste bani din bancomat. Ala avea o eroare de ceva, mi-a inghitit cardul si nu mi l-a mai dat inapoi. Banca deschidea abia la 9.30. Pe urma am asteptat o ora pana sa-l descuie ca sa-mi scoata cardul de acolo. Mai era unul captiv inauntru .
Deci nu numai ca mi-am dat programul peste cap si mi-am facut mii de nervi dar mi-am dat seama ca in acest fel esti de fapt prizonierul bancii, al fiscului si daca vrea cineva sa te lase cu curu'n balta iti taie accesul la proprii tai bani. Ori pur si simplu e vreo pana de curent sau taie cineva cablul de internet ...
Nu sunt religios, nu sunt superstitios dar pana la urma chestia aia cu 666 - semnul pe care trebuie sa-l ai ca sa vinzi si sa cumperi - devine treptat realitate.
Din comoditate avem tendinta sa renuntam la independenta noastra ca persoane si sa ne lasam in mana unui sistem pe care de fapt nu putem sa il controlam.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Banci

Mesaj necititde dflc03 » Joi Iun 06, 2019 4:43 pm

headphones scrie:Mda, am citit asta pe internet. Deocamdata ar avea "access fee" pentru cardurile straine doar Bancile Systemice (Alpha Bank, Eurobank, National Bank, Piraeus Bank), si nu ar fi intalinit la bancile din afara sistemului, ex: Attica Bank.

Am intrat pe un forum grecesc, si cineva imi spune asta::

Now in Greece not accepting cards or not having POS terminal in stores, coffees, restaurants and many others is illegal! Just ask for card payment or don't pay... It doesn't matter if it is in Athens or at a village far away...


Banuiesc ca ar trebui sa fim mai Europeni si noi, si sa insistam sa platim cu cardul, chiar daca grecul vine cu vrajeala, ca e stricat POS-ul sau alte prostii.


Ca si romanii, grecii sunt cu gura mare cand vine vorba de legi atunci cand le convine. Si tot la fel...mai greu cu implementarea. Grecul ala de pe insomnia.gr e poet. Eu vad zilnic aglomeratie la bancomate in Grecia, desi limitele la retragerea de cash nu mai sunt o problema. Oare de ce - toti comerciantii sunt obligati de lege sa aiba POS, nu? Eu nu am vazut greci care sa ia/consume ceva si sa plece fara sa plateasca pe motiv de lipsa POS. In schimb am vazut, in Thassos, greci alergand dupa niste romani care plecasera fara sa plateasca la taverna cu POS :mrgreen:

Cat despre chestia cu europenismul platii cu cardul...in Grecia costa. Diferenta intre ce iti cere grecul la cazare cu plata cu card si factura si ce ai putea plati cash si fara factura poate fi semnificativa pentru cineva care nu are venituri la standard (vest) european.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Banci

Mesaj necititde headphones » Joi Iun 06, 2019 7:47 pm

April scrie:
headphones scrie:Imi spunea un proprietar de cazare, ca sunt turisti care negociaza la sange, sa obtina discount cat mai mare. Iar la final, cer factura... iar discount-ul, patronul il daduse in baza lipsei TVA-ului...

Bine ca mi-ai spus. Nu m-as fi gandit ca iti scade TVA-ul. Am negociat si eu putin la cazarea de anul asta.. nu am obtinut un discount prea mare, dar mai bine decat nimic. Nu ma deranjeaza sa platesc la cazare cash, mai ales daca mi-a facut discount, eu ma refeream la platile de la restaurante/taverne si magazine, unde nu stai sa negociezi preturile.

Apropo, ca tot discutam de bani cash aici. Eu n-as fi vrut sa iau prea mult cash la mine, pentru ca nu ma simt prea in siguranta cu banii de vacanta in camera de hotel, sau in masina.

Anul trecut lasam o parte din bani in seif-ul din camera de hotel, si o perte luam la mine, dar tot nu ma simteam in siguranta, pentru ca seif-urile alea sunt foarte mici, nu sunt prinse in perete, si la o adica le poti lua la subrat si pleca cu ele, sau le poti baga intr-un ghiozdan fara sa se observe. Iar la ambele cazari unde am stat, a venit proprietarul si mi-a deschis seif-ul cu o cheie speciala, pentru ca turistii anteriori au schimbat codul si l-au lasat inchis... deci proprietarul sau ceva persoanal de la cazare ar putea oricand sa iti deschida seif-ul si sa te lase fara bani de vacanta.
headphones
 
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Mai 19, 2018 1:53 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 91 times

Re: Banci

Mesaj necititde April » Joi Iun 06, 2019 9:14 pm

pozeDECAT scrie:Eu unul sunt si ingrijorat de tehnologizarea excesiva. Ieri aveam o intalnire, in drum spre metrou am oprit sa-mi scot niste bani din bancomat. Ala avea o eroare de ceva, mi-a inghitit cardul si nu mi l-a mai dat inapoi. Banca deschidea abia la 9.30. Pe urma am asteptat o ora pana sa-l descuie ca sa-mi scoata cardul de acolo. Mai era unul captiv inauntru .
Deci nu numai ca mi-am dat programul peste cap si mi-am facut mii de nervi dar mi-am dat seama ca in acest fel esti de fapt prizonierul bancii, al fiscului si daca vrea cineva sa te lase cu curu'n balta iti taie accesul la proprii tai bani. Ori pur si simplu e vreo pana de curent sau taie cineva cablul de internet ...
Nu sunt religios, nu sunt superstitios dar pana la urma chestia aia cu 666 - semnul pe care trebuie sa-l ai ca sa vinzi si sa cumperi - devine treptat realitate.
Din comoditate avem tendinta sa renuntam la independenta noastra ca persoane si sa ne lasam in mana unui sistem pe care de fapt nu putem sa il controlam.
Am pățit-o și eu. La Unirii este un oficiu BCR cu doua bancomate si o persoana care doar da informatii, nu face si operatiuni.
Am scos o suma de bani de la bancomat, apoi am mai vrut sa scot o suma. Un tip si-a luat o servieta de pe bancomat?! si a plecat. Bancomatul mi-a dat mesaj ca n-am retras banii suficient de repede?! si a reținut cardul.
M-am dus la persoana din birou. A incercat sa dea de omul cu servieta, care reparase :) bancomatul. Se pare ca daca am reușit prima retragere a considerat bancomatul reparat.
Acela incheiase reparatia, asa ca a trebuit sa declar telefonic cardul reținut si sa aștept 3 zile sa ridic alt card, primul fiind anulat...
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Banci

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iun 07, 2019 7:09 am

Șî eu, la bcr ul, fliala cu care lucrez. Am băgat cardul si mi l a halit. Astept sa deschidă că tot aveam treaba p acolo. Cand incep programul vine o fată si deschide o ușiță din spatele bancomatului, trage un sertar unde se odihnea cardul meu. Mi l returnează și mi spune sa mai incerc odată. Mă conformez si iar mi l halește. Iar deschide ușița, trage sertarul si mi returnează cardul. Între timp coborâse si doamna directoare. Imi cer sa mai repet operația. Ia lăsați mă bre in pace si nu mă mai puneți sa ma joc cu bancomatul vostru! Dati mi banii prin casierie. Așa facură si i lasai pe ei să se joace mai departe cu bancomatul. Imi strafulgera prin minte, băi, daca nu se întâmpla asta la filiala unde eram cunoscut si se întâmpla în altă parte!? După o perioadă dă timp ma dusei intr un hipermarket, visul vieții mele. Alergai eu p acolo învingând un căruț, sau coș cum naiba îi zice si l umplui cu tot felul de produse de genea de plin ce era. La casă, piu, piu, scană fata aia produsele si băgai cardul in aparatul ala. Tastai si prinul dar ioc sa se faca plata. Incercaram noi o dată de două ori si nimic. Vine una mai dășteapta decât noi si încerca si ea după care declară că nu stiu ce legatura, conexiune sau asa ceva nu se poate realiza. Imi crăpa capul de nervi ca pierdui o oră din viață prin magazinul ala cu lista in mână si tot cu mâna în fund plecai. Acasă, femeia mă mai luă si la mișto, o dată te trimit la cumpărături si nici atat nu esti in stare să faci. Brusc imi adusei aminte de bunicii mei. Bunicul ținea banii la "brâu" un fel de curea foarte lată prevăzută cu câteva buzunarașe, iar bunica îi ținea legați intr o batistă. Pana atunci gândeam că erau învechiți, dar luai exemplul bunicului si de atunci nu mai stau in baza cardului ci a portofelului. Oi fi ajuns si eu învechit!?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Banci

Mesaj necititde April » Vin Iun 07, 2019 7:35 am

Cand scoti bani de la casierie, iti iau comision. Si mai stai si la coada.
Bancomatul care mi-a inghitit mie cardul era considerat in unitate fara personal BCR, asa ca a fost anulat cardul, nu mi l-au restituit tot pe acela.
Daca suna persoana de la BCR sa anunte - cea care dadea informatii, ma taxau 20 lei ca mi-au inghitit cardul si imi remit altul. Am sunat eu si macar nu m-au mai taxat, pentru defectiunea lor.
Dar tot m-au pus pe drum sa ridic noul card, plus ca a trebuit sa re-introduc datele noului card pe site-urile pe care faceam plati ce el (exemplu Uber). Cardul respectiv il tin cu sume mici, il incarc doar cand am ceva de achitat pe net sau cand vreau sa scot bani peste limita de retragere zilnica a cardului de salariu.
Persoana de la informatii mi-a spus ca am reactionat neasteptat de calm, fata de cum reactioneaza de obicei cei ramasi fara card :)
Mi-am transferat cu telefonul banii de pe cardul inghitit, pe alt card si i-am scos de la cel de-al doilea bancomat, care mergea. Apoi am anuntat sa blocheze cardul inghitit.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 17 vizitatori