Impresii de calatorie (18+)

Re: Impresii de calatorie (18+)

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Oct 14, 2017 5:48 pm

:D :D :D
HHR scrie:În calitate de permanent debitor ale unor păcate neștiute, dintr-o viață anterioară, deseară merg la nuntă. Participarea la un eveniment festiv, aşa cum este calificată nunta în literatura de specialitate, implică un amplu demers preparatoriu, atît pe latură feminină cît şi pe latură masculină. Exact ca procesul penal tipic, latura civilă şi latura penală. La prima vedere, latura civilă este cea feminină, iar latura penală este cea masculină, fără a exista o delimitare clară între cele două laturi. Par example, cînd vine vorba de cheltuieli de înfrumuseţare exterioară, deseori latura civilă este marcată de un penalism înfiorător. Aşa a fost cu pantofii. Am fost la un magazin de pantofi de damă (adică de femeie) care semăna a muzeu de artă modernă, puţine exponate şi puţini vizitatori. Am întrebat-o pe aparţinătuare dacă ne vor lua taxă de muzeu. Latura civilă s-a încruntat şi mi-a zis că dacă am chef de miştouri, în magazinul acela select, mai bine să-mi mişc curul la Altex, să belesc ochii la smartfuane şi aifuane, pînă ce termină dînsa treburili acoloşilea. Am trecut cu vederea răutăcismul feminin şi am rămas. A luat o pereche de pantofi. Am întrebat-o dacă sunt în leasing, dacă au nevoie de asigurare casco şi dacă putem include valoarea reziduală în rată. A spus ceva, nu mai ştiu exact ce, dar nu a fost frumos din partea ei să se ia de mama mea naturală. Hai la farmacie, a zis, în continuare. De ce ? Credeam că mergem să-mi iau şi io încălţări. A, nu, a zis, ţie îţi iau nişte urgo pentru pantofii ăia de acasă care te jenează. Draga de ea, doar binele mi-l doreşte ! Sigur îmi ia un costum, mi-am zis ! Nici vorbă, zice, ţi-am dus costumul vechi la curăţat. Las că-i bun, modelul pe negru, i-am zis. M-a aprobat. În plus, zic, mai trebuie să-l scot în lume, să iasă molia din dînsul. Nu se prinde. Supralicitez: crecă cu ăsta o să mă şi îngropi. Se uită lung la subsemnatul şi zice: da, merge, că e pe negru. Obţin o victorie pasageră cînd mi se achiziţionează, prin cumpărare, o cămaşă albă şi o curea nouă. Bingo ! La cravate era închis, dar era deschis la ceva rochii de damă. Sunt expediat la Altex pentru juma de oră. Stau juma de oră, învăţ pe dinafară mărcile de telefoane şi caracteristicile tehnice şi trec la laptopuri. Apuc să parcurg şi juma din raftul cu jocuri pe calculator şi apare aparţinătuarea cu o sacoşă mare, toată un zîmbet (aparţinătuarea, nu sacoşa). Ce ţi-ai luat ? Nimic ? Să dea naiba, nu vreţi să ştiţi cît costă, în ziua de azi, nimicul.
“A fost iar joi si maine este vineri,
A mai trecut o miercuri dupa marti,
Luni a plecat cand toti eram mai tineri,
Duminica si sambata, visati!”
iuliangrecu
Super Fan Thassos

Has thanked: 10381 times
Been thanked: 7939 times

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Oct 14, 2017 8:28 pm

Nu stiam de ce de la o vreme nu mai vedeam postarile blogului via blogul meu ... vad ca iar trebuie sa trimit o invitatie. S-a intamplat o reasezare a formatului sau pur si simplu am fost lasat in offside in lista de "perceptori" (adica a alora care pot percepe blogul la fiecare postare :mrgreen:) ?
pozeDECAT
Consilier

Has thanked: 7751 times
Been thanked: 7336 times

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Oct 14, 2017 8:43 pm

pozeDECAT scrie:Nu stiam de ce

Nu s-a intimplat nici o reasezare, eu ti le primesc, dar recunosc ca nu le citesc imediat ce apar, scuze

Sent from my iPhone using Tapatalk
“A fost iar joi si maine este vineri,
A mai trecut o miercuri dupa marti,
Luni a plecat cand toti eram mai tineri,
Duminica si sambata, visati!”
iuliangrecu
Super Fan Thassos

Has thanked: 10381 times
Been thanked: 7939 times

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Oct 14, 2017 9:01 pm

iuliangrecu scrie:

Nu s-a intimplat nici o reasezare, eu ti le primesc, dar recunosc ca nu le citesc imediat ce apar, scuze

Nu, era vorba ca EU nu le vedeam pe cele de la @HHR. Am vazut si ca mi-a disparut din lista de bloguri urmarite (fara ca sa-l scot eu) si ca a trebuit sa-i cer iar permisiunea sa-i urmaresc scrierile :? In ce priveste pozele mele, nu-i o mare pierdere ca nu le vezi imediat. Cateodata chiar si eu le mai scap din vedere :D
pozeDECAT
Consilier

Has thanked: 7751 times
Been thanked: 7336 times

Mesaj necititde April » Sâm Oct 14, 2017 9:09 pm

pozeDECAT scrie:
iuliangrecu scrie:

Nu, era vorba ca EU nu le vedeam pe cele de la @HHR. Am vazut si ca mi-a disparut din lista de bloguri urmarite (fara ca sa-l scot eu) si ca a trebuit sa-i cer iar permisiunea sa-i urmaresc scrierile :? In ce priveste pozele mele, nu-i o mare pierdere ca nu le vezi imediat. Cateodata chiar si eu le mai scap din vedere :D
Pe mine m-au decuplat si citesc dar nu mai pot da like -uri. Nu mai stiu parola, sa vad daca pot s-o recuperez...
April
Admin

Has thanked: 17908 times
Been thanked: 18780 times

Mesaj necititde HHR » Dum Oct 15, 2017 6:29 pm

Blogul e kaput. E făcut cu laptopul pe genunchi. Nu mă mai satisface.
HHR
Consilier

Has thanked: 13400 times
Been thanked: 15539 times

Mesaj necititde HHR » Dum Oct 15, 2017 6:31 pm

Star date: 15.0ctombrie 2017. Captains log: am aterizat, undeva între patru și ceva și cinci fără ceva, acasă. Home sweet home ! Am intrat în docurile spațiale relativ okey, ca nava Enterprise după o încleștare cu niște păsări de pradă klingoniene. Deflectorul din față a pierdut cinșpe la sută din putere, scuturile mi-au scăzut doar cu zece la sută și îmi bate o planetară pă spate. Clar, am suptaviețuit onorabil nunții ! Aparținătuarea zace avariată, la etaj, cu probleme motrice. Deh, asta se întîmplă cînd ești moldoveancă și te bagi în toate orgiile cunoscute ca : sîrbe, șchioape, învîrtite, răsucite … șamd. Urechea stîngă îmi țiuie umpic, iar în dreapta, încă mai aud un tip care țipa în boxe ceva gen, nașule, pungașule, ce-ai făcut cu paralele ? Nu știu dacă asta a fost înainte sau după Purple Rain, dar cu siguranță nu aveam felia dă tort în față. Purple Rain a fost epique (RIP Prnce !). O singură pereche a dansat. În fine, tipul era la categorua supergrea și a vrut să mimeze aroganța cu chitara chinuită, întins pă podea, după un air guitar șovăielnic. Am vrut să-i fac semn să NU ! Băusem vreo două șprițuri și eram empatique ca un betazoidian. N-am reușit. Tipului i-a reușit pînă la un punct, după care, celălalt punct, ăla cu ridicatul, nu i-a mai ieșit. La ajutat nevasta să-și ridice cele 130 dă kile de la orizontala ringului dă dans. Hai, gata, bobinez o cafea și plec la ciorba de nu știu ce-uri.

Deci, s-a săvîrșitără și ciorbele de potroace. L-am luat și pe ăla mare, a insistat să mănînce, citez din memorie, supă de potcoave. Au fost două tipuri de ciorbă, prin urmare, aveam două alternative. Ba nu, greșit, o singură alternativă. Pentru două alternative aveam nevoie de patru ciorbe. Am mers pe mîna perișoarelor și, ca întodeauna, nu am greșit. Delicioasă ! Vorba unui mare înțelept în viață, ciorba e Dumnezeu ! Sînt sigur că Newton nu gustase ciorbă cînd s-a hazardat să afirme că gravitația e Dumnezeu. În fine, după ce am consumat ciorba de perișoare mi-a venit apetitul de aventură și am cerut și una de burtă. Am primit un bol cu un lichid alb-lăptos și niște tăieței, despre care, am aflat ulterior, că sînt fîșii din burta unui animal ierbivor. Probabil vacă. Am pus oțet în chestia albă și am hlăpăit-o cu cîțiva ardei iuți. Prin urmare, doar spre final i-am simțit gustul. Clar, trebuia să mai cer una de perișoare. În rest, o petrecere de zile mari și o mărturie ce a depășit calitativ și cantitativ orice drăgălășenie romantică: niște țuică ! În plus, o veste bună, mîine e luni !
HHR
Consilier

Mesaj necititde HHR » Mar Dec 05, 2017 10:46 pm

La această epocă din an, orice familie normală pregătește Crăciunul. Cumpărăturile par să fie în topul activităților domestice. Azi un globuleț, mîine o sîrmă cu două sute de beculețe (sau leduri), poimîine brăduțul (după rit ecologic sau tăiat din ceva pădure europeană). Ăla mare a vrut un om de zăpadă de pe la ceva magazin cu de toate pentru construit. O mogîldeață bicoloră (roșu cu alb), de juma de metru înălțime, făcută din plexic și dotată cu senzor de mișcare. Adicătelea, cînd îți plimbi fizicul prin fața dînsului, începe să cînte un vechi colind maramureșean: Santa Claus is coming to town. L-a postat, provizoriu, undeva la parter, în drumul spre baie. Destul de haios, ori de cîte ori o nevoie (mare sau mică) ne împinge spre baie, tembelul acela începe să cînte. Cu timpul, am învățat să fac abstracție de dînsul, dar mecanismele pavloviene de la nivelul cortexului au creat un lanț de sinapse nefaste, astfel că, ori de cîte ori aud melodia, în taxi, magazin, mall sau la birou, mă apucă o nevoie urgentă de mers la baie.
HHR
Consilier

Mesaj necititde damblagiu » Mar Dec 05, 2017 10:59 pm

Mi-a venit inima la loc HHeRe! Credeam că te-am pierdut

Trimis folosind Tapatalk
Nu cere unei femei imposibilul. S-ar putea sa ti-l aduca
damblagiu
Super Fan Thassos

Has thanked: 8518 times